تاریخ امروز : 05 فرو 98

بدترين دروغ‌ها گمان بد به مردم بردن است. حضرت محمد (ص)

۱۶ دستگاه در امور اصناف دخالت دارند

مشاور اقتصادی اتاق اصناف ایران با انتقاد از دخالت مستقیم ۱۶ دستگاه در امور اصناف و دردسرسازی های تداخل بین دستگاهها، خواستار یکپارچگی ۱۸۲ هزار ماده قانونی شد.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، محمد باقر مجتبایی روز سه شنبه در پنل تخصصی همایش اجرای برجام فصلی نو در اقتصاد ایران که با حضور وزرای اقتصاد، صنعت، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر کار به همراه روسای اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف برگزار شد، به جایگاه اصناف و بنگاه های کوچک و متوسط در اقتصاد کشور اشاره کرد.

وی گفت: یکی از عوامل موفقیت کشورهایی که در ۳۰ سال گذشته به توسعه پایدار رسیدند، تدوین راهبرد مشخص بین بنگاه های بزرگ و کوچک و متوسط است.
مجتبایی نبود راهبرد مشخص بین بنگاه های بزرگ و کوچک و متوسط را از دلایل انحراف منابع ذکر کرد و افزود: بیش از ۹۲ درصد بنگاه های ما کوچک و متوسط هستند ، بنابر این باید در ارائه تعریف درست از بنگاه های بزرگ و کوچک و متوسط اهتمام ویژه ای داشت.
مشاور اقتصادی اتاق اصناف ایران در ادامه به برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: دولت ۳۰ کمیسیون و کارگروه را برای تدوین برنامه ششم تعیین کرد اما در عمل انتظار اتاق اصناف ایران برآورده نشد؛ به عنوان مثال طی پنج برنامه گذشته در حوزه اصناف، حتی یک حکم توسعه ای و حمایتی برای قشر عظیم ۳ میلیونی اصناف که بیش از ۶۶۰ هزار واحد آن واحدهای تولیدی هستند و نقش ۵۰۰ میلیون دلاری در صادرات دارند، نداشتیم.
به گفته وی، ۹۰ درصد توزیع محصولات تولیدی بزرگ و ۷۰ درصد کالاهای وارداتی کشور از طریق شبکه توزیع عمده و خرده فروشی پخش انجام می شود و بنابراین نمی توان شفاف سازی را از اقتصاد، پویایی و حمایت و ایجاد تقاضا برای بنگاه ها را بخواهیم اما برای این قشر عظیم حتی یک حکم در برنامه ششم نداشته باشیم؛ با وجود آنکه پیشنهادات زیادی در این حوزه از سوی اتاق اصناف ایران ارائه شد اما متاسفانه به آن توجهی شد.
مجتبایی در ادامه با بیان این نکته که بیش از ۱۶ دستگاه به طور مستقیم در امور اصناف دخالت دارند و تداخل بین دستگاه ها واقعا دردسرساز است، خواستار یکپارچگی قوانین و مقررات شد و گفت: بیش از ۱۸۲ هزار ماده قانونی در کل کشور وجود دارد و با چنین وضعی مگر می شود که فعالیتی را مشخص کرد؟
وی بر رابطه منطقی برای پرداخت وام به بنگاه های کوچک و متوسط تاکید کرد و افزود: در سوئیس ۸۶ درصد، در کره جنوبی ۷۰ درصد، در پرتغال ۷۴ درصد و در ژاپن ۶۵ درصد اعطای تسهیلات به بنگاه های کوچک و متوسط اختصاص پیدا کرده است.
مجتبایی بر حمایت از بنگا ه های کوچک و متوسط و تاثیر آن بر رشد اشتغال در کشور تاکید کرد و به ذکر نمونه ای از کشورهای مختلف در جهان که به واسطه حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط به رشد و توسعه رسیدند، پرداخت.
به گفته وی، امروز سهم بنگاه های کوچک و متوسط در کره جنوبی ۵۰ درصد است و ۸۷ درصد اشتغال کره جنوبی در دست بنگاه های کوچک و متوسط قرار گرفته؛ در ترکیه هم ۳۶ درصد از GDP و ۷۸ درصد اشتغال کشور و در ایتالیا نیز ۷۳ از GDP و ۸۰ درصد اشتغال در دست بنگاه های کوچک و متوسط است.

دسته :
انتشار :‌ 01 بهم 94