تاریخ امروز : 29 دی 97

بدترين دروغ‌ها گمان بد به مردم بردن است. حضرت محمد (ص)

فاضلی : دستفروشی معضل بزرگ شبکه توزیع کشور

رئیس اتاق اصناف کشور دستفروشی را معضل بزرگ شبکه توزیع و عامل توسعه فروش اجناس قاچاق اعلام کرد.

علی فاضلی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیمابا اشاره به آسیب پذیر بودن نظام توزیع در کشور افزود: ۲۲.۵ میلیارد دلار کالای قاچاق نهادینه شده در کشور در انواع مختلف کالا و به پهنای اقتصاد ایران مانع از هدفمند شدن نظام توزیع شده است.

وی با اشاره به سهم ۴.۷ درصدی اصناف در نظام مالیاتی کشور تصریح کرد: جایگاه سوم در اشتغال زایی و دوم در سرمایه گذاری در بخش اقتصادی کشور از ظرفیتها قابل توجه اصناف است.

فاضلی مهم ترین اثرگذاری اصناف را در بخش فرهنگی و اجتماعی کشور دانست و افزود: بیش از ۹۰ درصد سهم توزیع کالا در کشور بر عهده اصناف است.

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه هر ایرانی در روز با سه بنگاه صنفی در ارتباط است ، گفت : با وجود پتانسیلهای مهم اصناف این بخش عظیم در کشور تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است.

وی مردم محور شدن اقتصاد را در گرو توجه به بخش اصناف در سیاستگذاریهای کشور دانست و ادامه داد: اگر ۶۵۰ هزار بنگاه تولیدی کوچک در ساختار صنفی کشور درست فعال شود ، بهسازی و نوسازی این واحدها در دستور کار قرار بگیرد و آموزش در این بخش احیا شود ؛ اشتغال زایی در اصناف کشور بسیار چشمگیر خواهد بود.

رئیس اتاق اصناف ایران درباره برنامه های اتاق اصناف برای بهبود فضای کسب و کار گفت : سرمایه گذاری برای اصلاح الگوی تولید در کشور ، برند سازی در بنگاهها و بهبود نظام طراحی در اولویت برنامه ها قرار گرفته است.

فاضلی با اشاره به طولانی بودن فرآیند دریافت مجوز و ضرورت تعدیل این روند افزود: برای کوتاه شدن این مسیر ، کم حجم شدن پیکره دولت ضروری است.

وی با اشاره به اینکه اصناف در کشور ۶.۵ میلیون شغل ایجاد کرده اند ، تصریح کرد: در صورت ایجاد شرایط لازم سالانه برای بهسازی ، سرمایه در گردش و معضلات کسب و کار ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار شغل در این بخش ایجاد خواهد شد.

فاضلی ۷۵۰ هزار بنگاه صنفی بدون پروانه را از معضلات اصناف دانست و افزود: ساماندهی این بنگاهها تا پایان برنامه پنجم توسعه جزء اهدافی بود که عملیاتی نشد.

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به ایجاد یک شغل در این بخش در مدت زمان یک ماه تا یک سال گفت : این زمان در صنایع بزرگ بین ۴ تا ۹ سال است.

 

دسته :
انتشار :‌ 02 تیر 95